DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU


logo_dbi.jpg

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU – święto obchodzone w całej Europie w drugim dniu, drugiego tygodnia, drugiego miesiąca roku. W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu wypada 8 lutego, jednakże wydarzenia organizowane w ramach tej akcji trwać będą do końca marca. W Polsce obchodzony będzie już po raz 18-sty! Ta inicjatywa Komisji Europejskiej, ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz większym wyzwaniem.  Zdalne lekcje, zdalna praca, wirtualne urzędy i sklepy – nasze życie przenosi się coraz bardziej do Internetu i tym ważniejsze stają się wydarzenia, takie jak Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).

„Dzień Bezpiecznego Internetu” to dobra okazja, aby uświadomić sobie, że bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni zależy w dużej mierze od samych użytkowników i ich zachowania. Podczas korzystania z bankowości elektronicznej czy mediów społecznościowych oraz dokonywania płatności online, należy przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek.

Znaczna część cyberataków na świecie nie jest bowiem efektem użycia supertechnologii i komputerów o wielkich mocach obliczeniowych, a dobrze przygotowanych zabiegów socjotechnicznych. Socjotechnika działa, bo ludzie są ciekawscy. Najpopularniejszą metodą socjotechniczną, która ma skłonić ofiarę cyberataku do określonego zachowania, jest phishing. Polega on na wysłaniu wiadomości e-mail, SMS bądź za pomocą komunikatora, w której zawarty jest link do złośliwej strony internetowej lub pliku. Cyberprzestępcy chętnie podszywają się pod firmy i instytucje, które często komunikują się z klientem i wysyłają do niego różnego rodzaju rozliczenia finansowe: faktury, zawiadomienia o zaległych wpłatach itp. Mogą to być więc firmy kurierskie, operatorzy telekomunikacyjni czy też urzędy. Zaniepokojony odbiorca często ulega emocjom i klika w przesłany link lub pobiera złośliwy załącznik, narażając się na działanie szkodliwego oprogramowania. 

Przebywając w cyberprzestrzeni należy przede wszystkim, podobnie jak w realnym świecie, zachowywać zdrowy rozsądek. Aby korzystanie z sieci było bezpieczne, należy bezwzględnie przestrzegać zasad ograniczonego zaufania. Trzeba ją mieć również wobec tego, co widzimy online: do przychodzących maili, wiadomości, dokumentów.

Przede wszystkim, nie należy podawać swoich danych osobowych, w tym numeru telefonu czy konta, w miejscach, które nie są dla nas pewne. Warto ograniczyć także nadmierne dokumentowanie tego co posiadamy, czy gdzie się aktualnie znajdujemy w tzw. mediach społecznościowych. Najważniejsze jednak jest nienawiązywanie bezpośrednich kontaktów z osobami, których nie znamy. Internet nadal jest mocno anonimowy i wiele osób czyha, aby wykorzystać naiwność innych.

DBI to świetna okazja, aby utrwalić kilka podstawowych zasad cyberhigieny!

Podstawowe zasady cyberhigieny nie są trudne do zapamiętania i stosowania. Można do nich zaliczyć:

  • używanie wielu różnorodnych haseł do różnych serwisów – regularna ich zmiana,
  • ostrożność wobec otwartych sieci Wi-Fi,
  • nieklikanie w podejrzanie wyglądające linki oraz załączniki,
  • ostrożność w tym, co publikujemy w mediach społecznościowych, to bardzo dobry punkt wyjścia do pozostania bezpiecznym w cyfrowym świecie – to co opublikujesz zostaje na zawsze,
  • korzystanie z oprogramowania antywirusowego,
  • czytanie regulaminów przed ich zaakceptowaniem,
  • bycie krytycznym – nie wszystkie informacje w Internecie są prawdziwe,
  • dbanie o pozytywny wizerunek w sieci.

Sposoby prawidłowego korzystania z Internetu

  1. Netykieta

Netykieta to pojęcie, które funkcjonuje w języku już od pewnego czasu. Odnosi się ono do zbioru reguł związanych z dobrym zachowaniem w sieci. Zasad netykiety powinni przestrzegać wszyscy użytkownicy Internetu. Świadczy to bowiem o kulturze i ogólnej przyzwoitości każdego z nas.

Netykieta to ważny element funkcjonowania w sieci. Przestrzeganie jej zasad pozwala wyeliminować w niej szkodliwe zjawiska, a także stworzyć odpowiednie ramy działania internetowych społeczności, zadbać o panującą w nich atmosferę oraz zbudować dobre relacje między użytkownikami Internetu.

Definicja netykiety jest prosta. Mianem tym określa się zbiór zasad przyzwoitego zachowania w Internecie. Netykieta stanowi więc rodzaj etykiety, która jest przystosowana do realiów funkcjonowania w wirtualnej sieci. Jej reguły nie zostały jednak w żaden sposób skodyfikowane – stanowią jedynie niepisane zalecenia. Ich łamanie nie podlega też zazwyczaj żadnym karom. Wyjątkiem może być notoryczne odchodzenie od najważniejszych zasad netykiety, np. na różnego typu forach. Użytkownicy, którzy postępują w ten sposób, mogą zostać czasowo zablokowani przez administratorów lub moderatorów strony.

  1. Sieciaki

Wykorzystanie istniejących już serwisów, takich jak sieciaki.pl, do skutecznego przekazania wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie mają nie tylko możliwość zapoznania się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, czy czyhającymi zagrożeniami, ale także zagrania w gry, w których utrwalą zdobytą wcześniej wiedzę.

Pozytywne aspekty korzystania z Internetu oferują wiele pomocnych i atrakcyjnych rozwiązań, m.in. ułatwia zdobywanie wiedzy, budowanie czy rozwijanie swoich pasji. Możliwości wykorzystania sieci Internet są ogromne i ciągle rosną.

Dzięki sieci Internet można np.:

  • przesyłać korespondencję do bardzo odległych miejsc w bardzo krótkim czasie,
  • przesyłać nie tylko tekst, ale również zdjęcia, filmy, dźwięk,
  • korzystać z informacji znajdujących się na innych komputerach, np. z zasobów bibliotecznych itd.,
  • uczestniczyć w dyskusjach "na żywo" z innymi użytkownikami sieci,
  • zamówić towary w specjalnych sklepach internetowych,
  • skorzystać z porad innych użytkowników Internetu w ramach tak zwanych grup dyskusyjnych.

Internet wykorzystywany jest też coraz częściej w biznesie, handlu i edukacji. Już dziś działają specjalne sklepy internetowe oraz szkoły, w których można zdobywać wiedzę nie wychodząc z domu. Możliwości wykorzystania sieci Internet są bardzo różnorodne. Wśród nich można wyróżnić kilka najważniejszych. Noszą one nazwę usług. Do najważniejszych usług oferowanych w sieci Internet należą:

WWW            określana też mianem światowej pajęczyny. Usługa ta została stworzona w 1990 r. i od tamtego czasu rozwija się bardzo dynamicznie. Umożliwia ona czytanie tekstów (tzw. stron internetowych) znajdujących się na różnych komputerach. Dzięki niej możemy oglądać, siedząc wygodnie w domu, stronę zapisaną na komputerze znajdującym się za oceanem, tak jakby był on tuż obok nas.

 

Grupy dyskusyjne    usługa ta umożliwia przesyłanie poczty nie do indywidualnej osoby, ale do całej grupy użytkowników zainteresowanych danym zagadnieniem. Daje to możliwość prowadzenia otwartej dyskusji na dany temat. W ramach grup dyskusyjnych możemy zwrócić się do innych internautów o pomoc w rozwiązaniu nurtujących nas problemów.

 

IRC (ang. Internet Relay Chat)        czyli internetowe pogaduszki. Usługa ta, zwana również internetową kawiarenką, umożliwia rozmowę na bieżąco z kilkoma użytkownikami Internetu jednocześnie.

 

FTP    usługa ta umożliwia przesyłanie całych programów (plików) z jednego komputera na drugi. Komputer, z którego pobierane są pliki, nosi nazwę serwera FTP.

 

Poczta elektroniczna tzw. e-mail     usługa ta należy do najstarszych usług internetowych. Polega na przesyłaniu informacji (listów) w postaci elektronicznej między użytkownikami sieci. Działa prawie tak samo, jak zwyczajna poczta. Nie trzeba jednak szukać koperty, naklejać znaczka i biec na pocztę. Dodatkowo do naszych listów można dołączać zdjęcia, muzykę, a nawet krótkie filmy. Jest to bardzo wygodny sposób komunikowania się między ludźmi.

 

Informacja dla rodziców, nauczycieli i wychowawców.

Konferencja z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2022

Ze względu na trwającą epidemię, w 2022 roku konferencja z okazji DBI odbędzie się 8 lutego o godz. 16.00, wyłącznie w formule online. 

Transmisja będzie dostępna bez konieczności logowania na stronie dbi.pl oraz na platformie facebook na profilu Polskiego Centrum Programu ‘’Safer Internet”.