POWIATOWY KONKURS WIEDZY W ZESPOLE SZKÓŁ W POBIEDNIE ,,O WYBITNYCH WĘGRACH"


W ramach projektu „Sándor Petőfi, św. Elżbieta Węgierska, Antal Doráti  - Rozpowszechnianie wiedzy na temat wybitnych węgierskich postaci” Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Pobiednie przeprowadził Powiatowy Konkurs Wiedzy o wybitnych Węgrach. Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w Warszawie.

Konkurs przeznaczony był dla szkół podstawowych i sprawdzał wiedzę uczniów ze znajomości życiorysu trzech wybitnych postaci węgierskich: Elżbiety Węgierskiej, Sándora Petőfi i Antala Doráti. Osoby te zapisały się nie tylko w historii Węgier, ale są znane na całym świecie.

Święta Elżbieta Węgierska jest patronką miłosierdzia oraz bractw i zgromadzeń zakonnych. Elżbieta, choć zmarła zaledwie w wieku 24 lat, cieszy się dużym kultem. Została patronką Węgier i Niemiec, a także drugorzędną patronką zakonu krzyżackiego. Również na ziemiach polskich cieszyła się ogromnym kultem, o czym świadczy kościół ku jej czci wybudowany we Wrocławiu już w latach 1241–1243, czyli 10 lat po jej śmierci, a sześć po kanonizacji.

Antal Doráti zapisał się na kartach historii jako jeden z najwybitniejszych węgierskich dyrygentów. Podczas swojej kariery poprowadził szereg czołowych europejskich oraz amerykańskich orkiestr. Był także niezwykle utalentowanym kompozytorem oraz aranżerem. Każdy prawdziwy miłośnik muzyki klasycznej powinien zapoznać się z jego niezwykle cennym oraz obszernym dorobkiem dyskograficznym.

Sándor Petőfi – to poeta węgierski, ideowy przywódca młodzieży budapeszteńskiej, uczestnik powstania  węgierskiego. W dziejach literatury, a przede wszystkim w sercach Węgrów Sándor Petőfi zajmuje takie miejsce, jak w naszych Adam Mickiewicz. Było w nich wiele podobieństw, a nade wszystko poczucie patriotyzmu.

W Konkursie Wiedzy o wybitnych Węgrach Szkoła Podstawowa w Niebieszczanach zajęła I miejsce, Zespół Szkół w Bukowsku - II miejsce, natomiast Zespół Szkół w Pobiednie – III miejsce. Gratulujemy!

Celem Konkursu było pogłębienie i utrwalenie wiedzy historycznej wśród młodego pokolenia na temat wielkich Węgrów mających wpływ na rozwój kultury nie tylko Węgier, ale również całego świata.

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. W. Felczaka.

 

                                                                                        koordynator projektu:

                                                                                 Katarzyna Wojtuszewska-Cap